میر حسین موسوی و ولایت فقیه

من در تعجب هستم از کسانی که الان این همه امام امام می کنند اما در اصلی ترین نظر و حرف امام که ولایت مطلقه فقیه بود با این صحبت های آقا که در نماز جمعه فرمودند این اجتماعات و راهپیمایی ها را متوقف کنید و تنها در مجرای قانون، مطالبات خود را داشته باشید و عملا حکم کردند بازهم کار خود را می کنند!

البته می توان این پاسخ را داد که آقای موسوی امام رو دوست داره اما نظر ولایت فقیه ایشان (که این نظام بر مبنای آن طراحی شده و عملا همه علما امام را با این نظر می شناسند) رو قبول نداره. حرفی که من با مطالعه حرف های بین امام و آقای بنی صدر هم به این نتیجه رسیدم. آقای بنی صدر هم به امام می گفت پدر اما ولایت فقیه را قبول نداشت.

(البته من کاری به قضایای پشت پرده آقای بنی صدر ندارم که به جای خود بحثی است مفصل.)

 

به هر صورت به نظرم اگر آقای موسوی در انتخابات پیروز هم می شدند، با این احوالی که ما دیدیم از ایشان، یک شرط اساسی برای رئیس جمهور یعنی التزام به قانون اساسی و ولایت فقیه را ندارند.

رجوع می دهم به مطلب خودم با عنوان "راستی آقای موسوی یک سوال داشتم!"

امام خمینی می فرمودند ما یک ولایت فقیه بیشتر نداریم و آن هم ولایت مطلقه فقیه است. آقای خامنه ای، ولایت فقیه را این گونه تعریف می کنند. (به نقل از اینجا - سایت رسمی رهبری - پاسخ به سوال 63) :

"مراد از ولایت مطلقه فقیه جامع الشرایط این است که دین حنیف اسلام که آخرین دین آسمانى است و تا روز قیامت استمرار دارد دین حکومت و اداره امور جامعه است، لذا همه طبقات جامعه اسلامى ناگزیر از داشتن ولى امر و حاکم و رهبر هستند تا امت اسلامى را از شر دشمنان اسلام و مسلمین حفظ نماید، و از نظام جامعه اسلامى پاسدارى نموده و عدالت را در آن برقرار و از ظلم و تعدّى قوى بر ضعیف جلوگیرى نماید، و وسائل پیشرفت و شکوفائى فرهنگى، سیاسى و اجتماعى را تأمین کند. این کار در مرحله اجرا ممکن است با مطامع و منافع و آزادى بعضى از اشخاص منافات داشته باشد، حاکم مسلمانان پس از این که وظیفه خطیر رهبرى را طبق موازین شرعى به عهده گرفت، باید در هر مورد که لازم بداند تصمیمات مقتضى بر اساس فقه اسلامى اتخاذ کند و دستورات لازم را صادر نماید. تصمیمات و اختیارات ولى فقیه در مواردى که مربوط به مصالح عمومى اسلام و مسلمین است، در صورت تعارض با اراده و اختیار آحاد مردم، بر اختیارات و تصمیمات آحاد امّت مقدّم و حاکم است، و این توضیح مختصرى درباره ولایت مطلقه‏است."

 

واقعا جامعه هنوز ظرفیت این ولایت را ندارد (منظورم همه جامعه است و گرنه افراد ولایی همین الان هم کم نداریم). الان رهبر بر اساس قانون هم تعیین تکلیف می کنند برخی تبعیت نمی کنند. با این که اعلام می کنند که ولایت فقیه را قبول دارند.

/ 32 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مریم

راست میگه تو فقط میخوای جواب بدی نمیشه باهات بحث کرد.... اصلا شماها که کاندید نازنینتون رای آورده دیگه چتونه ؟ دیگه حرف ما خس و خاشاک چه اهمیتی براتون داره

محمود

یادم رفت!برا اینکه نشون بدم فقط می خوای یه جوابی داده باشی. این جوابیه که تو دادی: "تا اونجا که یادمه سوال شما در مورد زمان پیام رهبری بود. آیا در اون زمینه قانع شدید که اشتباه می کردید؟ زمان ها رو که بهتون گفتم. خودتون هم می توانید از آرشیو خبر گزاری ها استخراج کنید." درصورتی که سوال من دلیل تایید غیر مسئولانه رهبر بود نه زمان تایید!!!!

محمود

یه مورد دیگه: این جوابیه که تو دادی: "تا آنجایی که یادم است آقای موسوی شورای نگهبان را به جانبداری متهم نموده اند و آنها را ذی صلاح نمی دانند. آیا این اتهام که شورای نگهبان به وظیفه قانونی خود عمل نمی کند و جانبداری می کند، معنی ای غیر از اتهام به فاسد بودن است؟ " من تو پستم گفته بودم که نه طرفدار موسوی ام و نه بهش رای دادم ولی شما جوری جواب دادی که انگار من تو بحث به موسوی استناد کردم و طرفدار موسویم!!! آیا مخالف احمدی نژاد = طرفدار موسوی ؟؟؟ لطفا اول سوالو بخون و بعدش جواب همون سوالو بده.نه اینکه با کلی گویی و مسایل حاشیه ای فقط بخوای یه جوابی بدی.

محمود

یه مورد دیگه: این جوابیه که تو دادی: "اصول بحث را رعایت کنید. بحث را شخصی نکنید و بر روی خود فرد مانور ندهید. آیا این درست است که من این نحوه بحث شما و کلماتی را که تا کنون به کار برده اید به فهم و منطق شما مربوط کنم؟ " از جوابتون میشه به عدالتتون پی برد!!! از 20 تا پست یه دونه موافق شما بوده.تبریک میگم[دست] غریب عادل مطلبی که دوستت نوشته بود به کدومیک از نظرا مربوط بود؟؟ که شما اینقدر از انتقاد بجای من ناراحت شدی؟؟؟

محمود

باشه.شما راس می گی! سوال من این بود: "آیا رهبر می تونه فردای انتخابات و در حالی که صحتش توسط شورای نگهبان تائید نشده به کسی تبریک بگه؟تائید انتخابات وظیفه رهبر است آقای (رجوع کنید به قانون اساسی جمهوری اساسی) ؟" شما حتی کلمه "فردا" رو هم ندیدی! سوال در مورد تایید خارج از حیطه وظایف قانونی رهبر بود. از خدا می خوام به شما یه مقدار وجدان به من یه مقدار صبر بده.

محمود

در ضمن منظورمو دوبار گفتم.شما میگی :"اگر فکر می کنید سوال شما چیز دیگری بوده است لطفا مجدد بفرمایید. " اینو هم جواب ندادی: یه مورد دیگه: این جوابیه که تو دادی: "تا آنجایی که یادم است آقای موسوی شورای نگهبان را به جانبداری متهم نموده اند و آنها را ذی صلاح نمی دانند. آیا این اتهام که شورای نگهبان به وظیفه قانونی خود عمل نمی کند و جانبداری می کند، معنی ای غیر از اتهام به فاسد بودن است؟ " من تو پستم گفته بودم که نه طرفدار موسوی ام و نه بهش رای دادم ولی شما جوری جواب دادی که انگار من تو بحث به موسوی استناد کردم و طرفدار موسویم!!! آیا مخالف احمدی نژاد = طرفدار موسوی ؟؟؟ لطفا اول سوالو بخون و بعدش جواب همون سوالو بده.نه اینکه با کلی گویی و مسایل حاشیه ای فقط بخوای یه جوابی بدی.

علی

آقای موسوی به خاطر خودش به آب و آتیش نمی زنه :بلکه به خاطر حق ضایع شده مردم این کارا رو میکنه..وگرنه فکر میکنی دوستان شما کم تهدیدش کردن ؟که بیچاره روزای آخر راهبیمایی همش میگفت مردم من غسل شهادت کردم.......

FARAVAHAR

جواب بسیار بی معنی رو خوندم هر چه تلاش کردم ربطی به سوالی که کردم رو در جواب شما بیابم متاسفانه از توان خود خارج دیدم. خدایا قدرت ادراکی به من عطا بفرما که بفهمم چی میخونم!!!

FARAVAHAR

بله،درست میفرمایید. کمند، البته از دید شما و از دید من اصلاً نیستند. پس از دید من هیچ امکان تغییری نیست. چون اولین و دومین رکنی که نمایندگان مجلس و خبرگان باید به اون اعتقاد داشته باشند اعتقاد و پایبندی به رهبری، قانون اساسی و نظام هست.طبیعتاً کسی که به این قوانین پایبند باشه هیچ تلاشی برای بهبود قوانین یا تغییر اون نخواهد کرد. دولتی که ادعای دموکراسی نزدیک به مطلق(به نظر من این جمله باید طنز سال بشه)رو داره چرا روی کاندید کردن نمایندگان مجلس فیلتر بسیار قوی میگذاره؟ چرا مجلس ما نماینده اهل تسنع نداره؟ چرا مجلس ما نماینده مخالف نظام و رهبری نداره؟ شما حرف از کدام مردم و اکثریت میزنید؟ مردمی که انتخاب شدگان را دوباره انتخاب میکنند؟ به نظر شما این یعنی دموکراسی؟؟؟

FARAVAHAR

اشتباه من رو در مورد نبودن نماینده اهل سنت در مجلس عفو کنید!!! در مورد نبودن امام جمعه اهل سنت چطور؟ یا استاندار سنی برای استانهای سنی نشین!!! با این اوصاف شما کامل جواب سوالهای من و ندادید. من منتظرم