میر حسین موسوی و ولایت فقیه

من در تعجب هستم از کسانی که الان این همه امام امام می کنند اما در اصلی ترین نظر و حرف امام که ولایت مطلقه فقیه بود با این صحبت های آقا که در نماز جمعه فرمودند این اجتماعات و راهپیمایی ها را متوقف کنید و تنها در مجرای قانون، مطالبات خود را داشته باشید و عملا حکم کردند بازهم کار خود را می کنند!

البته می توان این پاسخ را داد که آقای موسوی امام رو دوست داره اما نظر ولایت فقیه ایشان (که این نظام بر مبنای آن طراحی شده و عملا همه علما امام را با این نظر می شناسند) رو قبول نداره. حرفی که من با مطالعه حرف های بین امام و آقای بنی صدر هم به این نتیجه رسیدم. آقای بنی صدر هم به امام می گفت پدر اما ولایت فقیه را قبول نداشت.

(البته من کاری به قضایای پشت پرده آقای بنی صدر ندارم که به جای خود بحثی است مفصل.)

 

به هر صورت به نظرم اگر آقای موسوی در انتخابات پیروز هم می شدند، با این احوالی که ما دیدیم از ایشان، یک شرط اساسی برای رئیس جمهور یعنی التزام به قانون اساسی و ولایت فقیه را ندارند.

رجوع می دهم به مطلب خودم با عنوان "راستی آقای موسوی یک سوال داشتم!"

امام خمینی می فرمودند ما یک ولایت فقیه بیشتر نداریم و آن هم ولایت مطلقه فقیه است. آقای خامنه ای، ولایت فقیه را این گونه تعریف می کنند. (به نقل از اینجا - سایت رسمی رهبری - پاسخ به سوال 63) :

"مراد از ولایت مطلقه فقیه جامع الشرایط این است که دین حنیف اسلام که آخرین دین آسمانى است و تا روز قیامت استمرار دارد دین حکومت و اداره امور جامعه است، لذا همه طبقات جامعه اسلامى ناگزیر از داشتن ولى امر و حاکم و رهبر هستند تا امت اسلامى را از شر دشمنان اسلام و مسلمین حفظ نماید، و از نظام جامعه اسلامى پاسدارى نموده و عدالت را در آن برقرار و از ظلم و تعدّى قوى بر ضعیف جلوگیرى نماید، و وسائل پیشرفت و شکوفائى فرهنگى، سیاسى و اجتماعى را تأمین کند. این کار در مرحله اجرا ممکن است با مطامع و منافع و آزادى بعضى از اشخاص منافات داشته باشد، حاکم مسلمانان پس از این که وظیفه خطیر رهبرى را طبق موازین شرعى به عهده گرفت، باید در هر مورد که لازم بداند تصمیمات مقتضى بر اساس فقه اسلامى اتخاذ کند و دستورات لازم را صادر نماید. تصمیمات و اختیارات ولى فقیه در مواردى که مربوط به مصالح عمومى اسلام و مسلمین است، در صورت تعارض با اراده و اختیار آحاد مردم، بر اختیارات و تصمیمات آحاد امّت مقدّم و حاکم است، و این توضیح مختصرى درباره ولایت مطلقه‏است."

 

واقعا جامعه هنوز ظرفیت این ولایت را ندارد (منظورم همه جامعه است و گرنه افراد ولایی همین الان هم کم نداریم). الان رهبر بر اساس قانون هم تعیین تکلیف می کنند برخی تبعیت نمی کنند. با این که اعلام می کنند که ولایت فقیه را قبول دارند.

/ 32 نظر / 7 بازدید