ازدواج - مرحله 1

در ادامه پست های قبل در مورد ازدواج، می خوام به روالی که برای یک ازدواج سنتی پیشنهاد می کنم، به صورت گام به گام اشاره کنم.

 

اول از همه، باید خودمون رو بشناسیم.

قبول بکنیم یا نکنیم، بی خود شناسی، اقدام برای ازدواج، معلوم نیست که به راه خوبی ختم بشه.

 

خود شناسی هم به چند بخش، تقسیم می شه:

 

یکیش اینه که باید بدونیم که ما واقعا چه جور شخصیتی داریم. خیلی از ما، از خودمون یک تصور اشتباه داریم. تصوری که شاید زیاد با واقعیت ما سازگار نباشه.

 

یکی دیگش اینه که چی می خوایم. یعنی آرزو داریم که همسر آینده ما چه ویژگی هایی داشته باشه. اینو خواهشا ساده نگیرین. به هر کی که می گی، می گه می خوام آدم خوبی باشه. اما این ظاهر قضیه است. لطفا حسابی خودتون رو محک بزنین. مطالعه کنین. در اینجا، اون شناخت شخصیت خودتون خیلی می تونه مفید باشه.

کاملا برای خودتون ترسیم کنین. همسر آینده تون رو در شرایط مختلف. ببینین ازش چه رفتار و حتی شکل و قیافه ای رو انتظار دارین. طوری که شخصیت و اصطلاحا کاراکتر اون براتون مجسم بشه.

حالا سعی کنین به اون کاراکتر فکر کنین. ببینین اصلا می تونه واقعی باشه؟! شاید لازم باشه معقول تر فکر کنین. شاید لازم باشه از بخش هایی از اون کاراکتر که با بقیه بخش هاش سازگاری نداره، چشم پوشی کنین. با خودتون رو راست باشین. سعی کنین ببینین ملزومات وجودیِ این کاراکتری که ساختین، چیه.

با این کار، به یک سری ویژگی می رسین. هرچی بیشتر در خودتون کنکاش کنین، می تونین ویژگی های دقیق تری رو به دست بیارین. حتی می تونین با این تفکرات، الویت اونها رو هم در درون خودتون کشف کنین.

 

اما ما همش به آنچه هستیم، نباید بسنده کنیم و راضی باشیم.

در این گام، مطالعه خیلی مفیده. اما از آدم های درست و حسابی. در زمینه ازدواج، کتابای بی خود زیاد نوشته شده. چون پول توشه و همه به این موضوع، علاقه مندن. پس وقت خودتون رو الکی با مطالب غیر اصولی، نگیرین! (شاید این پست رو هم بشه به این دسته مطالب، اضافه کرد! حالا بی خیال، ادامه بدین تا آخر این پست! شاید چیز به درد بخوری توش بود...)

گاهی لازمه که ما خودمون رو تربیت کنیم. یعنی با مطالعه یا مشاوره و حتی تفکر، به این نتیجه برسیم که باید خودمون رو تغییر بدیم. فرض کنین من در آرزوم، همسری رو بخوام که لازمه داشتن اون همسر، از لحاظ منطقی، این باشه که من، یک عادت بد خودم رو کنار بذارم. این کار باید از همین حالا و قبل از ازدواج شروع بشه.

این مطالعه و مشاوره و تفکر، ممکنه به اینجا برسه که تصویری که از همسر آینده خودمون ساختیم رو هم تغییر بدیم. خواه کم،‌ خواه زیاد!

 

تاکید می کنم که این خودشناسی، باید قبل از هر اقدامی به ازدواج و حتی از سالها قبل شروع بشه. ساده انگار نباشید. همه ما انسانها، روز به روز با پیچیده شدن محیط اطرافمون، در حال پیچیده شدن درونی هستیم. پس باید از درون خودمون سر در بیاریم تا بتونیم انتخاب کنیم که جامعه هدف ما، چه جور آدمیه.

-----------------------

توصیه می کنم فیلم های برنامه های گلبرگ که با موضوع ازدواج و با صحبت های آقای دهنوی هست رو از سیما فیلم یا فروشگاه ها، تهیه کنین. (این برنامه، از مدتها قبل، هر هفته پنج شنبه ها ساعت یک و نیم عصر از شبکه سه سیما پخش می شه) مطالب بسیار مفیدی در مورد ازدواج داره و گام به گام، توصیه های هر بخش رو عنوان می کنه.

/ 7 نظر / 20 بازدید
گمنام

خوبی؟ درمورد خودشناسی که همون اول گفته بودی؟!!! حالا بریدمرحله ی بعدی(چه جوری باید طرف روشناخت!)یعنی می خوام ببینم دغدغه های من برای اون اصلا تعریف شده است یا نوچ[سوال] چه جوری باید فهمید که طرف همزبونه با من یا نوچ[سوال] موفق باشید یا مهدی[گل]

ره گذر

بسیار خوب بود. اگر ادامه دار باشد(احتمالاً هست) مفید تر است و البته همراه با لینک به مطالب دیگرتان پیرامون ازدواج

:(

ازدواج؟ با کدوم پول آخه بی انصاف [گریه]

:(

شما بله ولی ما نه حاج آقا [ناراحت][گریه]

:)

آقا معلم ما الان تو این مرحله هستیم ولی میگن باید خونه از خودت باشه ما هم پول نداریم بخریم به مجرد هم اجاره نمی دن[گریه][گریه] تازه یه مدته مد شده دخترا مهریه رو میذارن اجرا بعد ازدواج زمان شما حاج آقا دخترا از این کارا نمی کردن بخدا[ناراحت] وام ازدواج هم که بهم ندادن حاج آقا شما پارتی ندارید؟[متفکر]

:(

نه آقا گشتیم همچین فرشته ای که خونه مستقل نخواد پیدا نمیشه [گریه]وام که عقد نامه میخواد بدون پول که عقدی در کار نیست بدون عقد هم وامی البته پدر خودم بعد از 23 سال کار هنوز خونه نداره چه برسه به خودم. جامعه بدی شده فاصله ما تا گناه یک کلیک ،فاصله با حفظ نصف دین اندازه کوه قاف. توکل به خدا

گمنام

راستی شما گفتید همسری که می خواید داشته باشید تصورکنید. ولی این به نظرم یه جوریه چون هیچ وقت همه ی ایده آل ها باهم جمع نمیشن؟!!!