چادر : زینت یا پوشاننده زینت ؟

چند وقت پیش یک کاتالوگ به دستم رسید از چادر هایی که طرحهای یک طراح لباس اسلامی بود. خانم ... که قبلاَ چادر ایرانی یا چادر ملی رو طراحی کرده بود.

اینبار هم چند چادر (البته به اصطلاح خودش اما من بعداَ نظر خودم رو در مورد ابن اصطلاح می گم.) رو برای صنف های مختلف پیشنهاد داده بود از قبیل نظامی ها یا سازمان گردشگری و همین طور چند نوع چادر برای افرادی که می خوان در مهمونی ها و غیره از اون استفاده کنن.

 

و حالا تحلیل خودم: می دونین، من در عین حال که از ایجاد این طرح ها خوشم اومد اما چند مطلب رو هم فکر کردم که باید روش فکر بشه.

خیلی ها می دونن که امروزه مانتو و کلاَ پوشش مناسب اسلامی برای خانم ها، راحت تو جامعه پیدا نمیشه. عموما، یا خیلی تنگن یا کوتاه و یا نازک. یا با نحوه برش و دوخت خاص مانتو، برجستگی هایی از بدن، بیشتر به چشم میاد و کلا یک مشکلی از نظر اعتقادی و پوشش، دارن. به همین دلیل هم افرادی که با دغدغه دینی و یا عرفی به بازار می رن، خیلی می گردن و نهایتا مورد مناسبی پیدا نمی کنن.

من خودم بالشخصه این رو تجربه کردم و کسایی رو می شناسم که چون پوشش مناسبی برای بیرون پیدا نمی کنن، پس از کلی گشتن، برای اینکه خودشونو راحت کنن می رن سراغ یکی از همین نمونه های رایج مانتوی توی بازار که زیاد هم با اعتقاداتشون سازگار نیست!

خب از دست دادن حیا هم یک روال ذره ذره و تدریجی داره. یعنی به مرور برای افراد، قبح یک کار بد، از بین میره. به همین دلیل هم هست که می بینیم که روز به روز، حتی برخی افرادی که دغدغه اجرای دستورات دینی رو دارن، از لحاظ ظاهر و سطح پوشش، نزول پیدا می کنن.

و باز هم خیلی ها می دونن که بسیاری از نمونه های مانتویی که ما در بازار می بینیم از روی الگوهای خارجی دوخته می شه و یا افرادی طرحش رو می دن که زیاد هم با دغدغه های مذهبی در مورد حجاب کاری ندارن.

و پر واضحه که خیلی خوبه که توی جامعه افرادی بیان و طرح هایی برای پوشش مذهبی ارائه کنن.

و بازم خیلی ها می دونن که تا یه طرحی میاد برای مبارزه با بدحجابی، همزمان با اون داد یک عده در میاد که آی بیاین و زیر ساختی عمل کنین و کار فرهنگی انجام بدین و ... و خیلی شاهکار کنیم، یک نماینده مجلس از طراحی های جدید حرف می زنه و ...

و باز هم دیدین که چند وقته نمایشگاه هایی برای معرفی طرح های جدید برای حجاب اسلامی ایجاد شده .

اینا رو میگم تا به یادتون بیاد که ما چقدر نیاز به طرح داریم. اون هم طرح های جدید برای سلایق متفاوت و نیز نیاز های متفاوت و همین طور برای میزان های مختلف از ایمان در افراد. این بخش رو دقت کنین: برای سطوح مختلف ایمان. اینو داشته باشین تا بعد.

اما فکر می کنم حالا که می خوایم یک حرکت جدید رو شروع کنیم خوبه که از همین حالا به زوایای مختلف و احتمالاَ مزیات و معایبش هم خوب فکر کنیم تا بعد یک مدت نگیم که ای بابا این حرکت هم که ما رو به اینجا رسوند و ...داد همه کارم ... به بد نامی کشید آخر!

اول خوبه به شرایط این پوشش ها فکر بشه.

خب اکثرمون ویژگی های یک پوشش اسلامی رو در جلوی نا محرم می دونیم.

چیزی که اکثر علما اعلام می کنن اینه : گردی صورت و دست از مچ.

خوب به عقیده من اصولاَ حجاب برای پوشیدن زینت ها اومده و به همین دلیل نمی تونیم صرفاَ یک لباس رو به این دلیل که بدن رو می پوشونه بهش بگیم حجاب اسلامی.

بلکه باید دقت کنیم که این لباس، خودش هم نباید زینت باشه و در این میان، حجاب چادر به دلیل اونکه اولاَ حجم بدن رو می پوشونه و بعدش از نظر رنگ هم زینت نیست و دلیلای دیگه، به عنوان حجاب برتر شناخته می شه.

من فکر می کنم این چیز هایی که در این بروشور دیدم بیشتر یک مانتوی پوشیده بود تا چادر!

به این معنی که این پوشش برای کسایی که الان مانتو می پوشن و دنبال یک چیز پوشیده تر و اسلامی تر میگردن که بهشون همون راحتی رو که توی مانتو دارن بده خیلی مناسبه و گزینه خوبی محسوب می شه.

اما باید دقت کنیم که همیشه یادمون باشه که این مدل ها بازهم به همون دلایلی که قبلاَ به عنوان مزایای چادر گفتم، زیاد هم با چادر انطباق نداره چون خیلی از این مدل ها خودشون زینت محسوب می شن (البته به عقیده من) و در مقابل چادر سنتی ما از حجاب کمتری برخوردارن.

به عبارتی، برای کسانی که الان هم چادری هستند، پوشیدن این طرح ها، یک نوع پایین اومدن از سطح پوشش قبلی شون محسوب می شه!

اما برای کسایی که نمی تونن با چادر سنتی، حجاب خودشونو خوب حفظ کنن و در کار و غیره می خوان به همین علت به مانتو رو بیارن، گزینه مناسب تری نسبت به خیلی از مانتوهای موجود محسوب می شه.(با اون که بعضی از مانتوها از این مدل ها انصافاَ حجابشون بیشتره!)

اما به نظر من هنوز هم نباید فراموش کنیم که چادر سنتی برای کسانی که می تونن با اون حجابشونو خوب حفظ کنن بهترین گزینست.

و خوبه که این مطلب رو در نمایشگاه هامون و یا بروشور هامون فراموش نکنیم و روزی نیاد که چادر سنتی (که به نظر من از بسیاری از این مدل های جدید، از لحاظ دارا بودن ویژگی های یک حجاب اسلامی، بهتره)، در مقابل این مدل های جدید، از یاد بره!

/ 2 نظر / 20 بازدید
سرما

چه عجب یه نفر را دیدم که به این مسئله توجه کنه! با مطلب موافقم. حس من اینه که این مدل های جدید چادر نتیجه ی عکس داره، یعنی کسی را چادری نمیکنه هیچ بلکه منجر به زمینه سازی حذف تدریجی چادر می شود. و یه نکته که برای من سواله این که چرا با وجود این که در بازار تقاضا برای پوشش مناسب اسلامی وجود داره حتی یه آدم مومن پیدا نمیشه که در این زمینه سرمایه گذاری کنه و نیاز بخشی از جامعه را برطرف کنه و سود هم ببره یعنی این کار هم دنیا داره و هم آخرت ولی کسی دست به کار نمیشه! [متفکر]

قریب

در تایید این حرف به نکته ای از خود همین پست اشاره می کنم که جامعه هدف برای این مدل های جدید چادر، افرادی هستند که الان هم چادری هستند و نه افراد مانتویی و ...