شبهه افکنی

در ادامه صحبت های گذشته، ...

یکی از راه کارهای اساسی و اصلی مخالفین حق در طول تاریخ، این بوده که با ایجاد راه های متعدد، راه اصلی (که همان حقیقت است) را به خیال خود پنهان و گم کنند.

یکی از ابزار ها در همین راستا، ایجاد مکاتب گوناگون و چند صدایی است.

راه کار دیگر، شبهه افکنی بر راه حقیقت است. به گونه ای که دیگر به هیچ حرفی که می شنوید، نتوانید اعتماد کنید. بدین گونه، دست از راه حق بر خواهید داشت که هدف آن مخالفین هم، همین بوده و هست.

راه کار های پیشنهادی:

  • پناه بردن به خدا و استمداد کمک از او و دست به دامان پیامبر و اهل بیت مکرم (که درود و رحمت خداوند بر آنها باد) او شدن.
  • به قول آقای پناهیان عزیز، پرداختن به دل و ساختن آن. یعنی باید دل خود را درست کنیم. با استغفار. با اعمال خوب. با پرهیز از گناه و هوای نفس. تا دلمان در شرایط سخت، بتواند راه را بیابد.
  • مطالعه و پیگیری اخباری که می شنویم. صرف دیدن یک خبر در چند پایگاه متصل به هم، دلیل بر وجود چیزی نیست.
  • در این رابطه به اخباری که فاقد گوینده است اعتبار ندهیم. به گفته مقامی آگاه... ، شنیده شده است که... ، این روزها خبری... . همه این عبارات به نوعی شایعه پراکنی است. چون غیر قابل پیگیری است.
  • کسب دانش در مورد افراد. سابقه دوستی ها، دشمنی ها، خط های سیاسی، موضع گیری افراد را بدانیم. به این گونه می توانیم دریابیم که آیا یک فرد، حرفش را از روی دشمنی با کسی می گوید یا احتمال دارد که خبری موثق را می دهد.
  • ترجیحا پیگیر صحبت های افراد از خودشان شویم. کسب اطلاع کنیم که آیا خود فرد، تایید می کند که یک حرف را زده است؟ منظورش چه بوده؟
  • یک محور اصلی برای خود تعیین کنیم. برای مثال، برای خود من، ولایت فقیه شرط است. یعنی اگر ولی فقیه، بگوید این فرد خوب است یا بد است، از فلانی پیروی نکنید یا بکنید، باید برای ما، این حرف، ملاک باشد. داریم که در این شرایط باید به ولایت، چنگ زد.

 

/ 2 نظر / 8 بازدید
رهگذر

بله،‌باید پیگیر بود و البته مهمتر از همه به نظرم همان خودسازی است،‌چون بسیار شده که حتی حرف حق را هم با سابقه ذهنی قبلی خود تعبیر و تفسیر می کنیم و می بینی که از یک کلام، فرد مومن برداشتی دارد و کافر برداشتی دیگر

گمنام

یکی می گفت وقتی بازار شایعه رونق پیدا می کنه که خریدار داشته باشه نتیجه این که اگر یه جایی این زنجیر که پشت هم شایعه میاره رو قطع کنیم حداقلش اینه که اطرافیانمون اینو می فهمن که ما مشتری این بازار نیستیم![ابرو]