مبارزه با قانون شکنی

گاهی که آدم توی خیابون می ره، با خودش می گه، کاش این قدر که پلیس، در مقابله با پارک ممنوع و خلاف های راهنمایی و رانندگی، جدی و کوشاست، در مقابل قانون شکنی های دیگه هم همین حساسیت رو داشت!

اشتباه نشه ها! اصلا منظورم این نیست که پلیس در مقابله با جرایم رانندگی، کوتاه بیاد. برعکس. می گم این کوشایی رو حفظ و بلکه تقویت کنه.

 

پلیس فقط برای راهنمایی و رانندگی و نه جرایم دیگر؟!

اما در موارد دیگه هم همین حساسیت رو داشته باشه.

یکیش همین حجاب. مگه در قانون مملکت ما، جزء وظایف شهروندان نیست که باید با حجاب اسلامی در محیط عمومی ظاهر بشن؟ پس چرا با قانون شکنان در این زمینه مقابله نمی شه؟

دیشب رفته بودم به یک پاساژ.

مطمئنم اگه یکی از این به ظاهر آدم هایی که خیابون رو با اتاق خوابشون اشتباه گرفته بودن، هوس می کردن که همون نوار باریک و شل و ول به نام روسری رو کاملا از سرشون بر دارن، هیچ پلیسی نبود که به اونها بگه بالای چشمشون ابروست! در عوض خیابون پر بود از پلیس راهنمایی و رانندگی و قبض جریمه و ...

آخه اینقدر سهل انگاری؟!!

حالا نمی خوایم ایده آل نگاه کنیم.

آیا نباید یک نظارتی باشه؟ حد بی حجابی کجاست؟ یکی به ما بگه که ما هم بدونیم که اگه یک فرد از اون بدتر اومد، پلیس، قطعا جلوش رو می گیره.

الان ما می دونیم که غذا خوردن پشت فرمون، جرمه. اما پلیس، به این میزان تخطی از قانون، کاری نداره. اما اگه جرم بزرگ تر باشه، مثلا پارک ممنوع، پلیس جلوگیری می کنه.

همه ما می دونیم که داشتن پوششی کمتر از حداقل حجاب اسلامی (گردی صورت و دستان تا مچ) در محیط عمومی، جرمه. اما هیچ کدوم نمی دونیم که آستانه تحمل پلیس کجاست؟ اصلا آیا آستانه تحمل تعریف شده ای هم داره؟! یا فقط قراره عشقی و سلیقه ای و دوره ای عمل کنه و اصطلاحا هر موقع حسّش بود؟!

به خاطر همین هم هست که افراد متخطی از قانون، روز به روز پر رو تر می شن. روز به روز بدتر. روز به روز کثیف تر. هم پسرهاش، هم دخترهاش. اون یکی هر روز فاق شلوارش کوتاه تر می شه و بولیزش تنگ تر و یقه اش بازتر. اون یکی هم روز به روز مانتویش (منظور همان شبه بلوزش است) کوتاه تر و نازک تر و تنگ تر و روسری اش هم که هیچی! آرایش اش هم که روز به روز به فاحشه های فلان خیابان مسکو شبیه تر می شود. خب چه کسی قرار است مانع شود؟!!

من اصلا قصد بحث مذهبی و دینی ندارم. الان فقط بحثم قانونه. قانون مملکت. پلیس، وظیفه اش مقابله با قانون شکنیه. برای همین پول می گیره.

اصلا به اینکه اون قانون شکن هم، توی اون دنیا به خاطر بی حجابی هاش، چه عذابی خواهد دید، کاری ندارم. اونقدر بهش گفته شده که گوشش پره از ارشاد و نصیحت و لحن مهربون و جانم عزیزم و ... و خدای مهربون... از دوستی شنیدم که یکی از علما به تهران آمده بود، در همان پنج دقیقه اول که از ماشین پیاده شد، گفت: حرام است اگر کسی آیه های رحمت را برای این مردم بخواند (یعنی فقط باید این مردم را از عذاب خدا به سبب این گناهانشان و بی حیایی از خدا، ترساند).

من فقط الان به قانون شکنی این عده کار دارم. گیرم کلا بی حجاب باشن. وظیفه شونه که قانون رو رعایت کنن. همون طور که موظفن ماشینشون رو در جای پارک ممنوع، پارک نکنن.

/ 14 نظر / 234 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دلاور شهرستانی

سلام به نظر من اهمیت بعضی قانون شکنی ها هنوز جا نیافتاده.یم نمونه اش حجاب یک نمونه دیگه هم مبارزه با مفاسد اقتصادی که قوه قضاییه فقط به ماله کشی اکتفا نموده.پلیس میتونه برای پارک ممنوع جریمه کنه چون باور عمومی نسبت به خلاف بودن این کار مشهوده ولی مثلا در مورد حجاب یا مفاسد اقتصادی چنین باوری وجود نداره

بچه هياتي

پــــــــــيـــــام شــــــهـــــدا از مـــــحـــــفل مـــحـــبــيـن الــــشـــــــــهــــــــــداء شهيد مظلوم دکتر بهشتي: آنهايي که ولايت فقيه را قبول ندارند در هر مقامي که باشندسرنگون خواهند شد با مطلبي جديد به روزيم کليک رنجه فرماييد الـــــــلــــــــه اکــــــــــبـــــــــر پـــايـــــنــده رهـــــــــبـــــــــر

شهره

سلا داداش وقتیرئیس جمهور عزیز برای قوانین مجلس شورای اسلامی تره هم خرد نمیکند وای به حال مردم عادی

جاهد

سلام . الحمدُ للهِ الذی جَعَلنَا مِنَ المُتَمَسِّكِینَ بِوِلایَتِ اَمیرِالمُؤمِنین وَ الاَئِمَّةِ المعصومین عَلَیهِمُ السلام عید ولایت بر تمام شیعیان ولایت مدار و علوی مبارک . انشاالله تا آخر از پیروان راستین آنحضرت بمانیم . به روزم با : ( پیامبر(ص) امیدوار بود که امت با علی (ع) بمانند ........ اما جاماندند . امروز ...... اما.. ما عهد بسته ایم به پیمان روح اللهی خود که با علی بمانیم تا به ولایت علی (ع) برسیم و ......... ) اللهم احفظ وانصر و اید قائدنا الخامنه ای بالقرآن . التماس دعا . جاهد

جاهد

سلام . کم کم به ماه حضرت عشق نزدیک می شویم . دعا کنید با عشق حضرت ماه ، تا ظهور دولت یار عاشق ارباب عشاق بمانیم . ممنون که به من سر زدین . التماس دعا جاهد

عبرت

با سلام و عرض تسلیت ایام محرم وبلاگ عبرت با مطلبی تحت عنوان "دانشگاه حوزه نما یا حوزه دانشگاه نما" که نقدی است بر وحدت میان حوزه و دانشگاه و چالش های پیش رو، بروز شد. التماس دعا عبـــــــــــــــــــــــــرت www.ebrat.blogsky.com

بیطرف

اول به رهبر بگوید قانونمند باشد

حمید

قانون اساسی مگر وحی منزل هستش؟ از دیکتاتوری مقدس متنفرم

علیرضا

سلام اونطور که من از نگاه گذرایی که به مطالب وبلاگتون انداختم متوجه شدم به نظر میرسه آدم مذهبی خیلی مقید و دردمندی باشید.شما تو این مطلب که الان یه سال از انتشارش میگذره بحث قانونو وسط کشدید. من یه سوال دارم: اگر فرض کنیم شما که یه آدم مذهبی هستی اگر در جامعه ای زندگی کنی که قانونش این باشه که شهروندا حق داشتن پوشش تو مکانای عمومی رو ندارن.(((می دونم خیلی تخیلیه ولی فرضه دیگه، اشکال که نداره.))) و شما تو این جامعه به خاطر تمایلات شخصیت حاضر نبودی به این قانون عمل کنی. اگر یه عده بهت اعتراض می کردن که قانون جامعه ما اینه و تو حق نداری بر خلافش عمل کنی آیا بازم می گفتی قانون بد بهتر از بی قانونیه؟؟ واقعا دوست دارم بدونم چه عکس العملی تو این فضا از خودت نشون میدادی؟؟ اگز دوست داشتید بیشتر صحبت کنیم این آدرس منه: 71az1212@gmail.com

علیرضا

سلام من جواب این جوابی که شما به این نظر آخریه دادیو به آدرس bbandehh@gmail.com فرستادم. خیلی طولانی شد اینجا، جا نشد بنویسم. امیدوارم حوصلتون از خوندنش سر نره. من مشتاقانه منتظر جواب بعدی شما هستم.