غیرت : گوهر کمیاب این عصر

مردم آخر الزمان، باید باهوش باشند. باید با بصیرت باشند. خیلی راحت و سریع راه کار های تکراری دشمن را تشخیص بدهند.

من به شما می گویم. هر فیلمی که غیرت مرد را مسخره کند یا کمرنگ کند، صد در صد صهیونیستی است. باید به جایی برسیم که همه مردم این را تشخیص بدهند.

نمی گویم کارگردان آن جاسوس است. نه لزوما! شاید باشد شاید هم یک مزدور بی جیره و مواجب باشد. مهم این است که یک فیلم صهیونیستی ساخته.

مردم باید خیلی راحت ارتباط اینها را هضم کنند و بفهمند.

بله غیرت بی جا هم داریم. همانطور که مردم قرآن خوانی را داشتیم که حضرت علی علیه السلام را کشتند. خب ما بیاییم و قرآن را مسخره کنیم؟ نه.

---------

صحبت های بالا، نقل قول آزادی بود از بخشی از صحبت های آقای پناهیان عزیز در دانشگاه امام صادق علیه السلام در دهه اول محرم امسال.

حتما شما هم انبوه احادیث و روایات و نیز سیره در مورد ستایش و تقویت غیرت مردان را دیده یا شنیده اید.

حال چه شده است که با فیلم ها، با رسانه ها و تبلیغات و گاهی با اظهار نظر چند نفر روشنفکر مآب ، به ما القاء کرده اند که غیرت بد است و برخی زنان ما به دنبال شوهر بی غیرت هستند که کمتر جلوی دست و پای آنها را بگیرد و برخی مردان ما، می ترسند از اینکه به آنها برچسب غیرتی زده شود، الله اعلم.

همین بس که:

پیامبر (صلوات الله علیه و آله و سلم) می فرمایند: "همانا غیرت نشانه ی ایمان است". (میزان الحکمه، ج7)

امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) می فرمایند: "غیرت مرد ایمان است". (میزان الحکمه، ج7)

ایشان همچنین می فرمایند: "ارزش مرد به قدر همت او و پاکدامنی او به قدر غیرت اوست".

امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: "همانا خداوند تعالی غیرتمند است و غیرت را دوست می دارد و به خاطر غیرتمندی است که فحش و زشتکاری آشکار و نهان را جرام فرموده است". (آثار الصادقین، ج16، ص134)

و صد البته که در هر چیزی در اسلام، باید از افراط و تفریط پرهیز کرد. اما اینکه حد اعتدال از دیدگاه اسلام کجاست را هم باید از سیره اهل بیت علیهم السلام و بزرگان دین فهمید نه اینکه سلیقه ای رفتار کرد:

امام علی (علیه السلام) می فرمایند "غیرت بر دو گونه است؛ غیرت خوب و زیبایی که مرد با داشتن آن اهلش را اصلاح می کند" که اینگونه غیرت باعث اصلاح ناموس از بدحجابی و لاابالی گری می شود.

و "غیرتی که با داشتن آن وارد آتش می گردد". غیرت اگر به افراط برسد موجب بدگمانی مرد به ناموسش می شود. حضرت علی (علیه السلام) امام حسن (علیه السلام) می فرمایند: "از اظهار غیرت بی جهت، اجتناب کن؛ زیرا این عمل موجب آن می گردد که زن را از صحت عمل به فساد بکشاند". همچنین می فرمایند "غیرت زیاد درباره ی ناموست به خرج مده که به رفتار بد منسوب گردی".

اما حد اعتدال در سیره چگونه است؟ خوب است که نگاهی به شیوه رفتار پیامبر اکرم و ائمه علیهم السلام بیندازیم.

/ 15 نظر / 255 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سایه قرمز

سلام. سال نو مبارک ... خداوندا! در این واپسین ساعات سال دلمان را چنان در جویبار زلال رحمتت شستشو ده که هر کجا تردیدی هست،"ایـمـان" هر کجا زخمی هست،"مــرهـم" هر کجا نومیدی هست،"امـیـد" هر کجا نفرتی هست،"عـشـق" جای آن را فرا گیرد. . .!!

گل رز

سلام سال نو مبارک انشالله سالی خوب و پر از موفقیت در پیش رو داشته باشین [گل]

گل رز

سلام سال نو مبارک انشالله سالی خوب و پر از موفقیت در پیش رو داشته باشین [گل]

موج قانون

با عرض سلام سایت موج قانون در راستای جنگ نرم از فعالین عرصه سایبری دعوت به همکاری می کند. از شما دعوت می شود تا جدید ترین مطالب وبلاگ خود را برای باز نشر به نام شما وبلاگتان در این سایت برای ما ارسال کنید. باتشکر www.mojeghanoon.com

.....?

سلام وبلاگ خوبي داري خسته نباشي اگه موافقي باهم تبادل لينك كنيم ok ديده بان سايبري www.pelak-del.blogfa.com

راضیه

زن اگر فطرتش را مخدوش نکرده باشند مرد غیرتی را دستتر دارد

گل رز

سلام میلاد مولود کعبه و روزتون مبارک باشه همیشه شاد و موفق باشید[گل]

حسین اقبالی

سلام و درود بر شما دوست عزیز دوست عزیز و قدیمی با اجازه این مطلب را با درج منبع در وبلاگم میزارم. یا علی التماس دعا

هامونوشت

با "انگيزه‌هاي خاموشي" پذيراي چشم‌هاي مهربان شما هستم. [گل]