امامی که سید حسن معرفی می کند

نامه ای از آقای حسن خمینی نوه امام خطاب به آقای ضرغامی رئیس صدا و سیما دیدم که لازم دیدم چند نکته را گوشزد کنم:

١. اصولا آقای حسن خمینی را نماینده صادقی از امام نمی دانم. چرا که ایشان در زمان فوت امام، آنقدر سنی نداشته اند که بخواهند خطوط سیاسی امام را برای ما بازگو کنند. نهایتا ایشان امام را عموما از آثار ایشان شناخته اند که ما هم می توانیم با بررسی آثار امام، همین کار را انجام دهیم. به نظرم ایشان زیادی دارند از رابطه نسبی خود با امام مایه می گذارند.

 

2. اینکه می فرمایند "چنانکه از منابع موثق شنیده‌ام"، می شود بحث کرد که آیا ایشان به صورت خوشبینانه، خواسته اند با بیان آنکه خود ندیده اند، صداقت داشته باشند و یا در حالت بدبینانه، خواسته اند جای فراری برای خود قرار دهند.
علاوه بر اینکه گویا طبق جمله ایشان، این اظهار ناراحتی ایشان، به نوعی اظهار ناراحتی دوستان بوده که ایشان را هم ناراحت کرده.

 

3. قبلا صدا و سیما، تنها بخشی از یک صحبت امام را پخش می کرد. آنهم صحبت هایی که به کسی بر نخورد و به نوعی، صحبت عمومی امام بود و آنهم به صورت خیلی محدود. اما چند وقتی است که صدا و سیما، هم بیشتر صحبت های امام را پخش می کند، هم طولانی تر و هم قبلش بیان می کند که در چه قضیه ای امام این صحبت را بیان نمودند. علاوه بر این، سعی می کند همه صحبت های امام را پخش کند و این قدر مراعات نکند که به فلانی بر نخورد و ...
حالا چه شده که سید حسن، اون موقع احساس خطر نمی کردند و الان می کنند، الله اعلم. در صورتی که طبق آنچه نوشته اند، الان باید راضی تر باشند که مصداق صحبت های امام هم گفته می شود نه اینکه فقط یک بخش پراکنده از صحبت ها را پخش کنند.

 

4. اینکه می فرمایند، باید از نزدیکان امام دعوت کنید، بله من هم موافقم. اتفاقا کسانی مثل سعید قاسمی که بند به بند صحبت های امام را حفظ است و عمری با دستور امام زندگی و رفتار کرده، خیلی بیشتر نزدیک امام محسوب می شود تا فردی مثل سید حسن خمینی که نهایتا چند رفتار خانگی امام را دیده و دست مهربان امام را بر سر خود احساس کرده تا دیدگاه های سیاسی امام. اتفاقا من اعتقاد دارم که افرادی، سالها دیدگاه های امام را پنهان می کردند و البته مردم هم مقصرند که نه صحیفه می خوانند و نه خودشان به گفتار های امام رجوع می کنند.

 

5. حتما می دانید که آقای سید حسن خمینی، داماد آقای موسوی بجنوردی است که از بزرگان اصلاحات محسوب می شود. البته این تنها رابطه بیت امام با سران اصلاحات نیست و بسیاری از افراد بیت امام رحمت الله علیه، نسبت های فامیلی و دوستی قدیمی با سران اصلاحات دارند که بدین ترتیب، نمی توان به بی جناح و صادقانه روایت کردن آنها اعتماد نمود. حالا اینکه چرا اصلا اصلاحاتی شده اند، بحثی است که باید به جای خود به آن پرداخت.

 

---------------------

ارجاع به نامه آقای سید حسن خمینی : لینک

ارجاع به پاسخ آقای ضرغامی : لینک

ارجاع به پاسخی از سوی آقای شریعت مداری : لینک

ارجاع به پاسخی از سوی یکی از افراد مرکز اسناد انقلاب اسلامی: لینک (این آخری رو حتما یک نگاهی بیندازید. مطالب جالبی را از امام در باره نهی بیت از دخالت در کارهای سیاسی، گفته است.)

/ 6 نظر / 31 بازدید
گمنام

به نظرم برنامه شاخص بسیار عالی وموثر است به همین دلیل ایشون اینقدر جوش می زنند. والبته عجب شاگرد خوبیست رهبر عزیزمان موردی نیست که مانند استادش عمل نکرده باشند. خداوند ولایت ایشان را به دست امام زمان برساند. اللهم احفظ قائدناالخامنه ای. یاعلی[گل]

گمنام

راستی تو را به خدا سایز نوشته هاتون رو بزرگتر کنید[گریه]

امید ان است که همه حرفهای راست را بیان نمایند و برای اسم در کردند بیانیه ندهند خدا میداند چقدر رضای خدا در این کار است

گمنام

خدا خیرتون بده اصلا یادم نبود که میشه این کارو کرد ممنون[گل]

سوده ط

این بنده نمی دونم کی انگار یادش رفته که اگر اسم خمینی را از روی خودش بردارد تحلیل هایش حتی به اندازه یک طلبه دست چندم هم مورد توجه قرار نمی گیرد.به حسن توصیه می کنیم رنجنامه پدرش را مطالعه کند که ملت بین حسن و پدر بزرگوارش صد البته پدرش را انتخاب می کنند.

اندیشه روشن

سلام مطلبتون خوب است و کاش سید حسن قدری به آن توجه می کرد! و کاش پای حاج سعید و مانندهایش بیشتر به صدا و سیما باز شود! راستی ما هم مطلبی در این باره نوشته ایم. لطف می کنید بخونیدش! موید باشید. یاعلی.