فیلم با هدف یا بی هدف

در برنامه سین مثل سریال از شبکه یک سیما، حرفی زده شد که قبلا هم از خیلی از اونهایی که در زمینه سینما و تلویزیون کار می کنند، شنیده بودم. حرفی به این مضامین:

مردم دوست دارند واقعیت رو در تلویزیون یا سینما ببینند. هرچه به واقعیت نزدیک تر شویم، اقبال مردم به آن بیشتر است.

آیا واقعا درسته؟

دو مطلب: 1. آیا واقعیت مردم این را می خواهند؟ 2. آیا ما باید هرچه را که مردم بخواهند،‌ به آنها نشان دهیم؟

در پاسخ به سوال اول،‌ به نظرم اتفاقا برعکس! مردم صبح و شب دارند زندگی خودشون رو می بینند و حتی بیشتر از آن: دارند آنرا زندگی می کنند. چه لذتی دارد که انسان از پرده سینما یا در قاب تلویزیون، خودش را و زندگی اش را ببیند؟

فقط یک استثناء وجود دارد: یک وقت زندگی یک قشر یا طبقه بسیار اقلیت،‌ که اکثریت مردم از آنها اطلاع زیادی ندارند یا اطلاع اشتباهی دارند را به تصویر می کشیم؛ به این امید که راه کاری ارائه داده باشیم و برای عموم مردم آموزنده باشد. یعنی زندگی این اقلیت،‌ برای اکثریت مفید باشد. در این صورت هر چه به واقعیت نزدیک تر شویم بهتر است.

در اینجا یک مطلب عجیب تر می بینیم. معمولا وقتی یک فیلم یا سریال،‌ به نشان دادن تلخی ها رو می آورد، بسیار تلخ تر و غیر طبیعی تر از یک زندگی عادی پیش می رود و به اصطلاح، شور ش را در می آورد. به نحوی که هر بدبختی که بشود تصور کرد، برای یک فرد به صورت گام به گام پیش می آید. بماند که فکر می کنم در سینما و تلویزیون، ما همیشه شور ش را در می آوریم. در همه چیز. به جای یک اشاره کوتاه و هنرمندانه و ظریف، تا مستقیما در مغز بیننده آنرا فرو نکنیم، دست بر دار نیستیم.

در پاسخ به سوال دوم هم فکر نمی کنم لازم به گفتن باشد که شرایط فیلم سازان ما از دو حال خارج نیست: 1. یا فیلم سازان از قشر روشن فکر و اصطلاحا دانای جامعه هستند و حرف با ارزشی برای گفتن دارند که خب باید حرفشان را برای عموم مردم با ابزار قدرتمند و لطیف هنر بزنند. مانند یک شعر زیبا و یا یک تابلو چشم نواز. و به اصطلاح باعث رشد جامعه خودشان بشوند و دین خود را به عنوان روشن فکر جامعه ادا کنند. 2. یا اینکه فیلم سازان ما از روشن فکران نیستند و حرفی برای گفتن ندارند که در این صورت بهتر است که دوربین را رها کنند و به کار دیگری بپردازند. چرا که وقتی هدفی نیست، ابزار به کاری نمی آید!

/ 7 نظر / 334 بازدید
یک خواننده

سلام مطالب زیادی از وبلاگ شما رو خوندم ، چه خوبه بدونید کسی که در مورد مسائل مذهبی اظهار نظر می کنه باید پخته باشه

عبرت

با سلام با "پیش نوشتی بر یک یادداشت!" بروزم یا زهراء

عبرت

ســلـــام با "بازشنوایی یک فایل صوتی؛ آرایش جنگی بگیرید!" بروز هستم! + دانلود دو فایل صوتی مربوط به جایگاه فعال دانشجویی در دانشگاه از حاج حسین یکتا ع.ب.ر.ت ebrat.blogsky.com

عــــــبرت

سلام علیکم وبلاگ ارزشی تحلیلی عبرت در 185 امین پست خود با: "رنج نامه ای از یک سفر؛ اصحاب کهف خواب ندارند!" بروز شده است. در صورت تمایل، شما را به مطالعه این یادداشت انتقادی و در حال و هوای مظلومیت جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی دعوت می کنم. ع.ب.ر.ت Ebrat.BlogSky.com

عاشق خدا

سلام مطلب تحلیلی زیبایی بود. به نکات خوبی اشاره فرمودید.