علوم انسانی یا پیشرفت صنعتی

توی ذهنم این سوال شکل گرفته بود که چرا حضرت پیامبر (ص) و ائمه (س) زیاد در زمینه مثلا اختراع یک وسیله جدید که موجب راحتی زندگی مردم بشه فعالیت نکرده اند.

البته خیلی حدیث و توصیه از ایشان دیدم که در مورد پزشکی و سلامت بدن بوده ولی علم مهندسی کنونی و معادل اون در گذشته چی؟

این به ذهنم رسید که شاید دلیلش این بوده باشه که خداوند علوم انسانی را پایه ای تر و ریشه ای تر از علوم مهندسی به معنی کنونی می داند. بر خلاف آنچه که آدمی در عصر صنعتی به آن معتقد بوده است. ولی داریم که بسیاری از شاگردان ائمه و یا شاگردان شاگردان ایشان دانشمند در علوم مهندسی بوده اند و این جایگاه خود را از شاگردی ائمه می دانند. به نظرم به همین دلیل ایده ای که اکنون در جهان رایج شده که علوم انسانی را در اولویت قرار می دهند درست است.

فکر می کنم که پیامبران تا مردم خیلی از مشکلات خودشون رو حل نکرده اند و در روابط انسانی و جهان بینی مشکل دارند، اصلا نیازی به مطرح کردن مسائل مهندسی و پیشرفت در این زمینه ندیده اند. البته در مورد سد فلزی بین قوم یأجوج و مأجوج و یا زره ساختن حضرت داود (س) در قرآن شنیده و دیده ایم. اما اصلاح جهان بینی و روابط انسانی و اخلاق رو بسیار ضروری تر دیده اند. اگر احادیث مربوط به عصر ظهور حضرت مهدی (عج) رو بخونیم می بینیم که در عصر ایشان پیشرفت تکنولوژی و علم بسیار زیاد خواهد بود (ان شاء الله). که آن هم احتمالا بعد از رسیدن به مسائل اجتماعی و فرهنگی خواهد بود.

این مطلب به نظرم بسیار جای کار داره.

(بخوانید پیرامون جنبش نرم افزاری)


/ 0 نظر / 8 بازدید