از هر دری سخنی

بعضی ها در دانشگاه ها به استفاده از سهمیه فرزند شهید و .. گیر می دن ولی به استفاده از سهمیه فرزند استاد کاری ندارند!

حال آنکه فرزند شهید، به خاطر این مملکت و سر پا موندنش، از یک حق بزرگ طبیعی که داشتن یک پدر است، محروم شده و این بر تمام زندگی اش تاثیر گذاشته است اما فرزند یک استاد، اتفاقا در یک جو بسیار خوب و علمی زندگی کرده است. پدرش هم به ازای خدمتی که به جامعه کرده، حقوق نسبتا خوبی دریافت کرده است (بد نیست به چارت حقوقی کارکنان دولت در بودجه ها نگاهی بیندازید. بیشترین حقوق مصوب، مخصوص اعضاء هیات علمی دانشگاه است).

حال آنکه اکنون، با دور شدن از زمان خاتمه جنگ، تعداد این عزیزان، خیلی کم شده است اما تعداد فرزندان اساتید با این افزایش تعداد اعضاء هیات علمی دانشگاه ها، روز به روز بیشتر می شود.

-----------------------------------------------

برایم جالب است که برخی افراد، هزاری هم که دانشجویان ژیگول و مخالف دولت، داد و بیداد کنند و شیشه بشکنند و در دانشگاه، تجمع و خرابی انجام دهند، اصلا نگران شان دانشجو نمی شوند اما تا یک دانشجوی بسیجی، از حقی دفاع کند و صدایش را بالا ببرد، فریاد وااسفاها سر می دهند!

-----------------------------------------------

کلا یاد بگیریم که جناحی فکر نکنیم. به انگیزه ها دقت کنیم و اعمال و نتایج اعمال.

-----------------------------------------------

برایم جالب است که عده ای از کنار این همه عکس دلخراش کودکان در خون غلطیده عراقی و افغانی و غزه و فلسطینی و اصلا همین جنگ تحمیلی خودمان، عکس کودکان شیمیایی شده سردشت و شهرهای دیگرمان به راحتی رد می شوند و به جای نگه داشتن کینه نسبت به کشورهای مسبب این فجایع (امریکا، اسرائیل، انگلیس، آلمان به عنوان یکی از بزرگ ترین تولید کننده های سلاح های شیمیایی،...)، با دیدن یک عکس از یک جوان به دار آویخته شده به جرم یک گناه، بر افروخته می شوند با آنکه در دستورات اسلامی می بینند که قصاص مایه احیای جامعه است. اجرای حد، موجب جلوگیری از شیوع یک گناه در جامعه است و ...

-----------------------------------------------

کلا باید یاد بگیریم که منطقی بیندیشیم و صد البته با بندگی کامل. رابطه بین عقل و بندگی خدای متعال، رابطه ای ازلی است. غافل نشویم. العقل، ما عبد به الرحمن (عقل آن چیزی است که با آن، خدای بخشنده پرستیده شود). نه عقل سرکش و خودشیفته و خودمختار.

-----------------------------------------------

می دونید مسبب خیلی از مریضی های جدید مثل سرطان و ... چیست؟

این تکنولوژی های جدید، در کنار خدماتی که به ما ارائه داده اند، بسیاری از زندگی ها را نیز از ما گرفته اند! بخشی را خود خواسته، بخشی را هم بدون حتی پرسیدن از ما.

چه کسی از ما اجازه گرفت و این همه ماهواره و امواج مغناطیسی را بر سر ما خراب کرد؟ چه کسی از ما اجازه گرفت و وسایلی را تولید کرد که لایه اوزون زمین را سوراخ کرد؟ چه کسی اولین بار بمب اتم ساخت؟ چه کسی اولین بار از آن استفاده کرد؟ چه کسی؟ چه کسی؟... تازه اینها چیزهایی است که بعد از سالها، ما می دانیم! مطمئن باشید الان در دنیا خیلی خبرها هست که بعدا گندش در می آید! شاید ده سال بعد. شاید بیست سال. شاید هم هیچ وقت. گاهی کسانی، خود مدافع حقوق بشر می شوند که کسی به خودشان کاری نداشته باشد!

-----------------------------------------------

گاهی شجاعت در این است که عقیده ای را که به آن اندیشیده ای، به زبان بیاوری. بدون ترس از شماتت دوستان هم فکرت. بدون ترس از محکوم شدن به تحجر و ... . و صد البته، در شجاعت داشتن، باید از بی فکری و مخالفت بی منطق بر حذر بود. چون هر چیزی آفتی دارد.

-----------------------------------------------

گاهی باید به درون پرداخت و رابطه صمیمانه با خدای خود. یا نجوایی عاشقانه با ولی خدا در زمین. گاهی باید به درون پرداخت.

/ 9 نظر / 19 بازدید
ایزولد

یه چیز منم بگم قریب خان سهمیه فرزند شهید ... با هیت علمی بسیار متفاوته فرزند هیت علمی فقط انتقالی می تونه داشته باشه در رتبه هیچ تاثیری نداره. ولی حرف شما متینه نداشتن ژدر با کرسی در بهترین دانشگاه برابری نخواهد کرد و من با این سهمیه موافقم!!! در مورد جمله اخرتون ای کاش ما انسانها ×همیشه با خدا رابطه داشته باشیم نه هنگام گرفتاری بیشتر مخلص شیم همیشه مخلص او باشیم

سوده ط

تقوای بعضی با یک تق وا می شود!اسلام جناحی نتیجه بی تقوایی است.شیر بی یال و دم و اشکم می خواهیم گاهی!اسلام بدون قصاص...بدون حجاب...بدون خمس و زکات...چی باقی می ماند؟ در مورد فرزندان هیئت علمی:علاوه بر تغییر دانشگاه،تغییرات رشته نیز به صورت محدودی انجام می شود.کلا من با عمل به قانون موافقم حتی اگر مطابق میل ما نباشد.اگر قانونی اشکال دارد اول باید سعی در تغییر ان کنیم.با این جوی که در دانشگاه هست و همه سر سهمیه و ...به هم می پرند مخالفم.

شاکر

سلام برادر نمیدانم کدوم نظر را در سایت عکاس مسلمان میگی ولی باید عرض کنم که ولایت فقیه از ارکان مذهب حقه شیعه است و منکر این اصل اصیل یا معاند است و یا جاهل که الحمدلله هیچ کدام نیستم. و فکر نمیکنم نقد ادبی یک متن ادبی یا یک شعر کسی را از عدالت ساقط کند و یا منجر شود که به کسی اتهام ضدیت با ولایت فقیه کرد. به هر حال بسیار ممنونم که متذکر نکته اخلاقی و اعتقادی شدید.

شاکر

سلام بنده خوب خدا از نقد و نظر حضرتعالی کمال بهره را بردم و از اینکه در وبلاگم گشت و گذری داشتی بسیار ممنون هستم و ممنون تز میشوم که باز هم تشریف بیاوری و نقد و نظر های سازنده ای را ارائه دهی.

گمنام

در مورد جناحی فکر کردن واقعا موافقم چون تحلیل درست رو از آدم می گیره! در مورد هیئت علمی نه باتون موافقم نه مخالف ازون جایی که تحصیل فرزندان اساتید واسه اساتید مهمه خیلی هارو دیدم که به خاطر کنکور ندادن فرزنداشون رفتن!شاید به عنوان یه امکان پابند کن چیز بدی نباشه!ولی خب ازون طرفم یه سری مشکلات داره ! اونایی هم که به فرزند شهدا گیر میدن برن در کوزه آبش و بخورن هیچ کدومشون حاضر نیستن در قبال دانشگاه رفتنشون بابا نداشته باشن! شجاعت.......خیلی خصیصه ی مهمی[متفکر]و کم پیدا توی این عصروزمونه! خیلی با اینجوری نوشتنتون حال کردم(همیشه کوتاه بنویسید[چشمک]) موفق باشید یاعلی[گل]

شب تاب

سلام ممنون از لطف شما شما رو در شب تاب لينكيديم موفق باشيد

ذهن زيبا

سلام. خیلی جالبه این نوشته شما. به روزم: سلاحی خاموش برای جنگی بی صدا ! یا علی. موفق باشید

پاییز

سلام چمله اخرت منو یاد امضای یکی از دوستان انداخت "گناهی رگ گردنم را گروگان گرفته است" شاید بی ربطه ولی خب یادم انداخت دیگه[نیشخند] موفق باشید[گل]