مشکلی به نام تجملات. مشکلی به نام تحجر قوم گرایی

از امام خمینی حرفی شنیده ام به این مضامین که تا یک نفر فقیر در مرزهای کشورمان هست، نمی خواهم ریالی برای کار فرهنگی هزینه شود. (البته احتمالا منظور ایشان، این همایش ها و کتاب های گلاسه و ریخت و پاش هاست).


ناراضی هستم از این خرج هایی که صرف تجملات در شهر تهران می شود. یک چراغ وسط خیابان را در محله های بالای شهر بر می دارند و خوشگل ترش را می گذارند. در حالیکه چراغ قبلی را هم تازه گذاشته بودند و خوب هم کار می کرد.

نمی گویم پول ها را فلان مدیر بخورد و کار هم نکند. که کسی از کارش ایراد نگیرد.

اما می گویم باید در خرج بیت المال، مسلمان تر از اینها باشیم.

چرا ما باید منطقه ای کار کنیم؟ چرا شهرداری تهران، پولی را که از شهروندان تهرانی می گیرد، خرج سیل زدگان مسلمان پاکستانی نمی کند که از وبا نمیرند؟

گیرم که کراواتی های ایران زده و متحجر خاک پرست نگذارند.

حداقل خرج مرز نشینان و کپر نشینان کند. همه درآمدش را خرج آنها کند. همه درآمدش را. نه اینکه صدقه ای، فقط کمک کوچکی کند و با بقیه آن، تمام اتوبان هایمان را پر از گل کند. تا وقتی در کشور ما، کسی درد نان دارد، گل کنار اتوبان، از حرام بدتر است.

این پول شهر تهران نیست. پول اسلام است. حداقلش پول این مملکت است. هرچند که از شهروندان تهرانی کسب شده باشد.

مگر ما مسلمان نیستیم؟ چرا نباید راضی باشیم که آسفالت کوچه ما خراب باشد اما شهرداری یا دولت یا مسوولین بگویند که ما این پول را خرج ساختن خانه برای مردم فلان روستا کردیم؟

چرا باید منطقه ای خرج کنیم؟ منطقه ای کار کنیم؟ منطقه ای فکر کنیم؟ ما همه مسلمانیم. همه برادریم. این پول ها، عاقبت ما را خراب می کند. دین ما را خراب می کند. خانه خرابمان می کند.

/ 10 نظر / 25 بازدید
گل رز

سلام با حرفاتون موافقم چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است

علی

احسنت. نکته‌ی بسیار مهمی فرمودید. خیلی دل نشین بود. (از اظهار لطفتان به مطالب ناقص و کم ارزشم واقعا ممنونم.)

گمنام

نکته ی خیلی مهمی رو مطرح کردین.اول مسئولین ما و بعدهم مرفهین "بی درد"باید خودشون رو نسبت به پول هایی که دستشون میادمسئول بدونن. نه اینکه 80 میلیارد پول بیت المال رو خرج یه مشت ایرانی مقیم خارج کنن که خود این حجتیه که این آدمها مرد تلاش و سختی نیستند در حالیکه این پول چندین برابر بودجه ی سالانه ی دانشگاه هاست که اگر درست استفاده شه اتفاقا این همه دانشجو نمیرن خارج!(یک بی مسئولیتی چه می کنه با سرمایه های مملکت) ماه رمصان پربرکت داشته باشید. یاعلی[گل]

دلاور شهرستانی

سلام به یاد این جمله از دوستان شهید آیت افتادم که می گفتند ایشان به دنبال حکومت شیعیان بود. خیلی این مرتبه فهم و درک عمیقی می خواهد.[گل]

گذرگاه

سلام موافقم اما ما آنقدر قرتی شده ایم و به فکر توسعه پایدار و ... باید ظاهرمان خوب باشد تا عده ای وقتی اینجا را با آنور آب مقایسه می کنند، بغض نکنند هرچند که آنها باز هم مدام از ممکلتشان ایراد خواهند گرفت اما ما باید دل انها را به دست آوریم

محب ولایت

سلام علیکم از مطالب وبلاگ مفیدتان بهره مند شدم انشالله موفق و عاقبت به خیر باشید یا علی مدد[گل]

گمنام

سلام علیکم کم توفیقی ماست دیگه![گریه]

گمنام

راستی یادم رفت بگم خیلی خیلی خیلی التماس دعا!از شما و هر کی که این متن رو می بینه! یا علی

یکی

سلام شاید منظور گل رز این بوده که آدم باید فکر خود اصلی اش باشد و به قول مولوی "کار خود کن کار بیگانه نکن/ کیست بیگانه این تن خاکی تو" به هرحال مطلب خیلی قابل تاملی بود. الان در مناطق شمال تهران حتی صدای همون کرواتی های خاکپرست هم در آمده! جدول های کنار خیابان را و کف پیاده رو را (بدون اینکه عیبی داشته باشد) می کنند و یک جور دیگر می سازند! بعد راه و بی راه تابلوی پارچه ای زده اند که "از شهروندان منطقه ی سه به علت اجرای عملیات عمرانی در این محدوده عذرخواهی می نماییم" نکبت داره خودشو لوس می کنه!