چرا تعجیل در فرج

چرا ما می خوایم امام زمانمون، مهدی فاطمه، صاحب الزمان، بقیة الله فی ارضه که سلام و درود خدا بر او باد، زودتر ظهور کنن؟

تا حالا این سوال رو از خودتون کردین؟

 

انگیزه های ما می تونه متفاوت باشه. چیزی که به ذهنم می رسه رو به ترتیب اهمیت می گم. شما هم کمک کنین. آیا در این ترتیب، اشکالی به ذهنتون می رسه؟ البته بگم که اهمیت این دلیل ها به نظرم خیلی با هم تفاوت داره. مثلا مورد اول با بقیه، خیلی متفاوته و از همشون خیلی خیلی باید توی قلبمون مهم تر باشه.

 

١. راحت شدن ناراحتی و کرب و غم پیامبر و اهل بیت شریفشون علیهم السلام. خیلی واضحه که این نورهای الهی، تا نرسیدن ظهور، غمی دارند. خیلی جاها به این اشاره شده. اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم. دقت کنید که در اینجا گفته می شه فرجهم یعنی راحتی آنها. پس الان یک غمی دارند. البته جاهای دیگه ای هم هست. مثلا در آخرای دعای عهد که به خدا عرض می کنیم که با ظهور، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله رو شاد کن. (دلیل ناراحتی این بزرگواران و بزرگی ظلمی که به آنها شده و زخمی که بر دل آنها است، موضوعیه که خودش خیلی جای صحبت داره.). هرچی علاقه ما به این خاندان پاک که سلام و رحمت و درود خدای سبحان بر آنها باد بیشتر بشه، این دلیل هم در دل ما تقویت می شه.

 

٢. اصلاح جهان. اینکه اوضاع جهان به اذن خدای متعال، درست می شه. حقوق مظلومین ستانده می شه. عدالت، گسترش دین خدای سبحان و محبتش در بین همه مردم، پیشرفت علم و بلوغ بشر. این دلیل هم، با اونکه به اهمیت دلیل بالا نیست اما خودش خیلی مهمه. قوی شدن این دلیل در دل، نشانه خوب تر شدن آدم و بالا رفتن سطح فکر و بینششه.

 

٣. علاقه ما به دیدن مولای خودمون و صاحب امر و ولی خدا در کائنات. اینکه بتونیم در رکاب مولامون ان شاء الله خدمت کنیم و به این ترتیب، محبت ایشون و در نتیجه محبت خداوند سبحان رو کسب کنیم. البته بخشی از این مطلب، اکنون هم شدنیه. یعنی اگه ما در نیت و کار و محبت خودمون صالح، کوشا و صادق باشیم، ایشان رو همین الان هم می تونیم ببینیم و همین الان هم در رکاب ایشون خواهیم بود. این دلیل، همون چیزیه که برخی علما عنوان می کنن که برای برخی، فرج همین الان هم رخ می ده.

 

حالا اینکه ما کجای کاریم، بماند! صلاح کار کجا و من خراب کجا ...

-----------------

به تذکر به جا و درست یکی از دوستان و استناد به یکی از پست های قدیم، این مورد رو هم اضافه می کنم که هدف ما از ظهور، باید آموختن و امر گرفتن و اطاعت از مولایمان باشد.

یعنی ظهور ایشان، میدان عملی را به روی ما باز می کند که می توانیم در این میدان و با بهره گیری از آن، ان شاء الله بار خود را بسته و سعادتمند بشویم و یا ممکن است نعوذ بالله با سرپیچی از اوامر ایشان، راه شقاوت را بپیماییم.

مانند همین زندگی که فرصتی است برای رشد و در عین حال سقوط. اما در مجموع، نعمت است چون می توان با استفاده از این فرصت، به تقرب پروردگار محبوب لا یزال رسید.

/ 8 نظر / 24 بازدید
شاکر

سلام خیلی ممنون از نقد و نظرتان؛ دلایل تعجیل فرج خیلی مهم تر از ایناست البته به عقیده بنده و لی به هر صورت تلاشتان ارزنده است و قابل تقدیر.

استاذنا

سلام؛ از حضور گرم و صمیمی شما در "استاذنا" و نظرات ارزشمندتان متشکریم. امام صادق (ع)فرمود: هنگامي كه وقت نماز مي رسيد, رنگ حضرت <حضرت علی (علیه السلام)>تغيير مي كرد و بدنش مي لرزيد. به اوگفته شد: چه شده است ؟ فرمود: وقت اداي امانتي رسيده كه خدا آن را بر آسمان ها و زمين عرضه كرد و توان پذيرفتن آن را نداشتند, ولي انسان با آن همه ضعف و ناتواني اش قبول كرد. نمي دانم آيا مي توانم آن را خوب ادا كنم.(پـاورقي 1.محمدي ري شهري , ميزان الحكمة, ج 2 ص 1633) در روايت ديگر آمده است : هر گاه حضرت علي (ع)مي خواست وضو بگيرد, رنگ صورتش از ترس خدا تغييرمي كرد.(همان , ص 1634)

شاکر

سلام و خسته نباشید جانانه برادر گرامی مطلبی دارم که شاید مفید باشد خواستی سری بزن.

ره گذر

به نظر من، به صورت کلی دوست داشتن حق هم هست یعنی انسان، فارغ از اصلاح کار خودش و جهان پیرامونش، حق و عدالت را دوست دارد، این حق خواهی و دوستدار حق بودن به نظر من خودش مرتبه بالای روحی می خواهد که اگر الان هم وضع عده ای خوب است و راضی هستند، ولی به خاطر حق، دوست دارند که امام ظهور کند

گمنام

من با شما در اهم گذاشتن مطالبتون مخالفم به نظر من علت اصلی غم اولیا مان همون مورد دوم !(یعنی یکی اند)چون دغدغه اصلی پیامبر(ص)و خاندان پاکش(ع)مورد دوم!واینکه ظهور نداشتن مولایمان یعنی داشتن محدودیت برای فهم درست حقایق که البته داریم که به علت ناشایستگی خودمان است.پس بایدبه جد بکوشیم تا همانی شویم که ایشان از ما انتظار دارند(کسب امادگی ) موفق باشید! یا مهدی[گل]

ذهن زیبا

سلام. فکر کنم جامع ترینش همون مورد دوم باشه. چون چه مسلمانها و چه دیگر انسانهای دنیا منتظر یک منجی هستند که تمام مشکلات دنیارو حل کنه. بای

گمنام

اینجوری اگر به قضیه نگاه کنیم .بله جناب عالی درست می فرمایید[چشمک]

سایه قرمز

سلام ... من تا حالا روی گزینه اول فکر نکرده بودم [سوال] [سبز] [خجالت] اما اون دوتای بعدی را من 3 را میارم دو و دو را میبرم سه. موفق باشی یا حق